> Knjižnica
Rad knjižnice na daljinu

Od sredine ožujka 2020., tj. u vrijeme nastave na daljinu zbog epidemije koronavirusa, knjižničarke svojim korisnicima vrijedne sadržaje objavljuju u virtualnoj knjižnici (https://viiknjiznica.weebly.com/) te na platformi Loomen. Nastavljaju s raznovrsnim prilozima na Facebook stranici škole/knjižnice i na Instagramu.

Knjižnica

Od mnogih svjetova koje čovjeku nije darovala priroda, nego ih je stvorio sam snagom vlastitog duha, svijet knjiga je najveći.

Hermann Hesse

RADNO VRIJEME:

jutarnja smjena: 8 - 14 sati

poslijepodnevna smjena: 14 - 20 sati

Protokol za korisnike knjižnice VII. gimnazije

Tel.: 46 97 916

www.facebook.com/Sedma.knjiznica

STRUČNI SURADNIK - KNJIŽNIČAR:

Lidija Dizdar, prof. i dipl. bibl.

Marija Novokmet, prof. i dipl. bibl.

Pravilnik o radu školske knjižnice

Standard za školske knjižnice (NN 61/2023)

Knjižnica VII. gimnazije informacijsko je i kulturno središte škole, potpora redovitoj nastavi, izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima. Mjesto je okupljanja i provođenja slobodnog vremena, važna poveznica u ostvarivanju temeljnih kompetencija cjeloživotnog obrazovanja i međupredmetnih sadržaja u okviru školskog kurikula.

Knjižnica se nalazi na prvom katu, na kraju desnog hodnika. Nije jedinstven prostor: sastoji se od čitaonice koju dijelimo s II. gimnazijom te dviju prostorija u kojima je smještena knjižna i neknjižna građa.

Knjižni fond smješten je u slobodnom pristupu i sadrži oko 9000 svezaka monografskih publikacija, nekoliko tekućih naslova časopisa te pedesetak knjižničnih jedinica AV-građe.

Za knjižnično poslovanje i stručnu obradu građe koristi se računalni program MetelWin.

Uslugama knjižnice koriste se učenici, nastavnici, stručni suradnici i ostali zaposlenici škole.Posudba građe, pretraživanje informacijskih izvora, edukacija i osposobljavanje za služenje informacijskim izvorima, stalna pedagoška pomoć u realizaciji nastavnog plana i programa, poticanje čitanja temeljne su usluge koje knjižnica pruža svojim članovima.

Školska knjižnica rado je posjećen prostor, podrška u učenju i susretište.

Školska knjižnica pruža obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informacijama.

Školska knjižnica omogućuje učenicima stjecanje vještina za doživotno učenje, razvija njihovu maštu i pomaže im da postanu odgovorni građani.

UNESCO, Manifest za školske knjižnice

Korisni linkovi:

eLektire (za pristup je potreban AAI@Edu.hr elektronički identitet)

Nacionalna i sveučilišna knjižnica

Knjižnice grada Zagreba

Knjižnica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti

Matica hrvatska

Leksikografski zavod Miroslav Krleža

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Službene stranice grada Zagreba - Kultura

Kulturno-informativni centar