Doživi filmski Zagreb - MovieMap!

Autor: Inez Birolla Sić, 27. 6. 2023.

VII. gimnazija po treći put odabrana je za sudjelovanje u projektu Kultura turizma, a kao najveći kreativci u školi, za provođenje ovog projekta odabrani su učenici ambasadori juniori Europskog parlamenta koji sudjeluju u fakultativnoj nastavi Europski identitet i Europski vremeplov.
Kultura turizma projekt je Turističke zajednice grada Zagreba u suradnji s Gradskim uredom za obrazovanje, sport i mlade, a cilj mu je podići svijest o vlastitom gradu te upoznati mlade s turističkim, kulturnim i prirodnim potencijalima Zagreba. Osim što su naši učenici prepoznati zbog svoje kreativnosti, u ovom projektu vidjeli smo priliku učenicima kroz ono što oni najviše vole - aktivnosti snimanja i stvaranja - podići svijest o vlastitom kulturnom bogatstvu. Kao članovi Europske Unije često će imati prilike susretati se s mladima iz čitave Europe te je naš zadatak na njih prenijeti ne samo kako da budu ambasadori Europskog parlamenta, nego i ambasadori vlastite države i grada u kojemu žive.

Odlučili smo se za izradu GIS aplikacije MovieMap! u kojoj će biti prikazani filmovi i serije snimani u gradu Zagrebu. Budući da smo mi VII. gimnazija, naši učenici odabrali su sedam filmova za koje su napravili „remake“ određenih scena na lokacijama na kojima su snimani i originalni filmovi. Da kultura, mladi i tehnologija idu ruku pod ruku vidjeli smo i na prvom testiranju naše aplikacije prilikom posjete HOŠIG-a iz Budimpešte kada su naši učenici pokazali aplikaciju svojim mađarskim kolegama i pomoću nje proveli ih Zagrebom. Izrada naše aplikacije trajala je gotovo čitavo polugodište - s „brainstormanjem“ započeli smo u prosincu, a aplikacija je predstavljena 15. svibnja u sklopu predstavljanja Kulture turizma. Profesorica geografije Marina Džidžić i profesorica povijesti Ruža Matijević pružale su podršku i pomoć u svim fazama izrade aplikacije, a tijekom cijelog projekta imali smo posebnu podršku i ravnateljice Ivke Nevistić.

„Tijekom ovog projekta, uživao sam raditi s motiviranim učenicima i profesoricama iz VII. gimnazije", otkrio je Boris Vitlić, vlasnik obrta Mappinest koji je izradio aplikaciju MovieMap! "Nadam se da će za poneke biti zanimljiva i edukativna, pružajući im novi uvid i saznanja o gradu Zagrebu!“
Brojne radnje i suradnje bile su potrebne da vidimo naš konačni proizvod. Kao amatere, u povijest filma uveo nas je dr. sc. Bruno Kragić, filmolog i ravnatelj Leksigrafskog zavoda Miroslav Krleža. O scenama i snimanju više su nam rekli producentica Mia Gvozdić Michl i glumac Roko Sikavica. Glavni dizajner naše aplikacije bio je Luka Mamić, 4.d, dok je poslove snimanja odradio izvrsni direktor fotografije i počasni član EPAS programa Borna Bulat, 3.b. Da ne duljimo, našu aplikaciju možete preuzeti na sljedećim poveznicama:

« Svibanj 2024 »