Učenici, koji uče njemački kao prvi ili drugi strani jezik, mogu u našoj školi besplatno polagati ispit za stjecanje Njemačke jezične diplome II, koju izdaje njemačko Ministarstvo kulture (DSD II der KMK).
Naša je škola partner drugim školama s programom za Njemačku jezičnu diplomu koje povezuje inicijativa partnerskih škola Ministarstva vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke.
Kako bi uspješno položili ispit za Njemačku jezičnu diplomu II, učenicima je omogućeno polaženje fakultativne nastave iz predmeta Njemački jezik – nastava za Njemačku jezičnu diplomu. Kroz projektnu nastavu i uz komunikativni pristup učenici u okviru ovog predmeta razvijaju kompetencije, koje su preduvjet za uspjeh na ispitu. Fakultativna nastava održava se dva sata tjedno tijekom sva četiri razreda prema jedinstvenom planu i programu, a zaključna se ocjena upisuje u svjedodžbu.

DSD II je međunarodno priznati certifikat. Ispiti za DSD II standardizirani su prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike i održavaju se istovremeno širom svijeta u studenom i prosincu.
Ispitom za DSD II provjeravaju se jezične kompetencije na razini B2, odnosno C1: čitanje s razumijevanjem, slušanje s razumijevanjem, pismena komunikacija i usmena komunikacija. Položeni ispit dokaz je odličnog poznavanja njemačkog jezika i preduvjet za studij u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj.

Opis ispita i primjeri setova ispitnih materijala mogu se naći na:

Organisation/Abteilungen/Abteilung_ZfA/

Auslandsschularbeit/DSD/node/html

Program za Njemačku jezičnu diplomu podržava Središnjica za škole u inozemstvu (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen – ZfA). ZfA je njemačka državna institucija koja u suradnji s našim nastavnicima njemačkog jezika provodi program i ispite za Njemačku jezičnu diplomu u našoj školi, organizira stručne skupove za usavršavanje nastavnika kao i radionice za razvijanje vještine pisanja te jezične i projektne kampove za učenike uključene u nastavu za Njemačku jezičnu diplomu.

Uta Wullenbäcker

Fachberaterin/Koordinatorin (ZfA)

Zentrale für das Auslandsschulwesen

Pantovčak 5/II